Parklet je myšlenka přeměny parkovacích míst na příjemný veřejný prostor, kde se lidé mohou pozastavit, na chvilku si odpočinout od městského ruchu a pozorovat své okolí. Poskytuje příjemný venkovní prostor pro chodce a odrazuje od nadměrného používání automobilů ve městech. První parklet vznikl v roce 2005 v San Francisku, když kolektiv umělců a aktivistů Rebar přeměnil parkovací místo na dočasný veřejný parčík. Tato iniciativa získala podporu komunity a podnítila celosvětové hnutí za znovuzískání uličního prostoru pro lidi. Výsledkem byl Park(ing) Day, každoroční celosvětová akce, při níž se parkovací místa mění na dočasné veřejné prostory, kde se prezentují instalace, zahrady, místa k posezení a kulturní aktivity, čímž se zvyšuje povědomí o veřejném prostoru, zapojení komunity a udržitelném městském designu.
Kolektiv Rebar, který vytvořil první parklet, našel inspiraci v uměleckém díle Gordona Matta-Clarka „Fake Estates“ z roku 1973. Matta-Clark zakoupil nevyužitelné pozemky v New Yorku a zpochybnil tak koncept hodnoty nemovitostí a městského rozvoje. Jeho projekt zkoumal zanedbanou městskou krajinu, zpochybňoval prostor a byrokratické systémy využívání pozemků. K dalším umělcům, kteří si uvědomovali rostoucí dominanci automobilů v městském prostoru, patřil Wolf Vostell s projektem „Ruhender Verkehr“ z roku 1969. Kolektiv Jamese Winese & Site v roce 1977 v rámci projektu „Ghost Parking Lot“ zkoumal souvislosti s nákupními rituály a fetišismem americké automobilové kultury. V současnosti v kritice znovuobjevování hodnot pokračuje Benedett Bufalin.
realizace: 2014
místo: Univerzita Boston, USA
autor: Interboro, ve spolupráci s odborem dopravy v Bostonu
Lehké, levné a pružné modulární bloky jsou vyrobeny z odolného plastu a lze je naplnit vodou, aby byly stabilní. Jehich válcové otvory jsou multifunkční a umožňují snadné umístění květináčů. Více o projektu.
realizace: 2019
místo: Cork, Irsko
autor: Siobhan Keogh Design
Parklet umožňuje kolemjdoucím užívat si přírody ve městě. Rostliny jsou přátelské k opylovačům a podporují biologickou rozmanitost. Více o projektu.
realizace: 2015
místo: San Francisco,USA
autor: Gehl Architects, ve spolupráci s ETH Zurich Urban Think Tank a UC Berkeley
Parklet vychází z myšlenky podpory nových forem občanské aktivity tím, že poskytuje přizpůsobivý prostor pro veřejnou výměnu. Nabízí modulární pódium, na kterém lze snadno pořádat různé typy veřejných akcí. Více o projektu.
realizace: 2016
místo: Perth, Australie
autor: Noma
Parklet byl postaven z velkého množství zachráněných dřevěných odřezků, které vznikly v rámci projektu Sorrento Quay Boardwalk Performance Deck. Po celém Parkletu jsou rozmístěny hliníkové květináče s původními rostlinami. Více o projektu.
realizace: 2017
místo: London, UK
autor: místní komunita
Parklet poskytuje možnost parkování kol na ulici a zelený společenský prostor, který může využívat komunita. Byl vyrobeno z udržitelného dřeva s volně stojícími moduly, které umožňují jeho přestavbu. Více o projektu.
realizace: 2018
místo: Toronto, Kanada
autor: IBI Group
Vzájemně propojené šestiúhelníkové moduly v různých výškách vytvářejí dynamický uživatelský zážitek, osvětlené dichroické majáky přispívají k živosti ulice, zlepšují její umístění a podporují místní ekonomickou prosperitu. Více o projektu.
realizace: 2018
místo: Toronto, Kanada
autor: Ryerson University
Moduly z dřeva Accoy umožňují snadné skladování, opětovné použití a změnu konfigurace a jsou opatřené svítícími LED diody. Accoya byla vybrána díky své schopnosti odpuzovat vodu, pevnosti a elegantní struktuře. Více o projektu.
realizace: 2021
místo: Enfield-London, UK
autor: Meristem Design ve spolupráci s městskou částí Enfield
Solární panely osvětlují Parklet a poskytují stanici pro nabíjení mobilních zařízení. Zelená střecha absorbuje dešťovou vodu a přebytečná voda stéká do květináčů. Více o projektu.